Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Adres Kayıt Sisteminde metinsel nitelikte tutulan adres bilgilerinin coğrafi koordinatlarla birleştirilmesi ve oluşturulan altyapının diğer sistemlerle entegre edilebilmesi amacıyla başlatılan “Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Projesi” hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Aselsan yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre; proje kapsamında ülke çapında adres verisi mekânsal konum bilgisi ile beraber toplanacak, raporlanacak ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, ihtiyacı olan tüm kamu kurumları ile resmi bilgi niteliğinde paylaşılacak. Projede konum bilgisi tabanlı yeni uygulamalar ve entegrasyonlar geliştirilecek, ayrıca ülke bütününde mekânsal adres verisi toplama işi yürütülecek. Yazılım ve donanım bileşenleri içeren bir yaygınlaştırma sistemi kurulacak; veri toplama, düzenleme, kontrol, entegrasyon, danışmanlık ve eğitim hizmetleri verilecek. Sistemdeki mevcut yazılım modülleri üzerinde de geliştirmeler ve güncellemeler yapılacak.

Kaya İzmir Thermal & Convention Otelde İçişleri Bakanlığı yetkililerince verilen bilgilendirme toplantısına, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü H.Ergin SARIİBRAHİM, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdürü Sayın Prof.Dr. Haluk GÖRGÜN, TBB Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma ŞAHİN, İzmir Valisi Sayın Erol AYYILDIZ ve Organize Sanayi Bölgelerinden yetkililer katıldığı toplantıya İTOB OSB Yönetim Kurulu Başkanımız Onur ACAR’da katılım sağlamıştır.