Hizmetler

Enerji

İTOB Organize Sanayi Bölgesi’nde elektrik dağıtım faaliyetleri 49 yıl süreyle bölge yönetimindedir. Bu konudaki gerekli işlemler 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca yapılarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun ED-OSB/1406-2/1028 Lisans numarası ile 13/12/2007 tarihinde OSB Dağıtım Lisansı alınmış ve 25/01/2009 tarihinden itibaren dağıtım faaliyetleri yürütülmeye başlanmıştır.

Katılımcıların proje onayı ile geçici ve kesin kabul işlemleri, GEDİZ EDAŞ tarafından yapılmakta olup; enerji müsaadeleri, elektrik satış sözleşmeleri, sayaç okuma ve faturalama işlemleri Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir.

İTOB Organize Sanayi Bölgesi; Teiaş Pancar OSB TM merkezinden gelen çift devre 34,5 kV enerji nakil hattına bağlı dağıtım merkezinden beslenmektedir.1 Nolu tarife ile sanayicilere uygun fiyatlı enerji sağlayabilmektedir. Bölgenin aylık ortalama elektrik tüketimi 2150 MWh civarındadır.

Onaylı sınırlar içinde katılımcıların enerji ihtiyaçlarının karşılanması için 19 adet trafo merkezi, 17 km. uzunluğunda 34,5 kV yer altı kablo şebekesi mevcuttur. Her trafo merkezinde 34,5 kV Metal-Clad vakum kesicili modüler çıkış hücrelerinin yanı sıra, alçak gerilim abonelerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 1000 kVA gücünde trafolar tesis edilmiştir.

İTOB Organize Sanayi Bölgesi’nin çevre aydınlatmasının sağlanması için 439 adet direkten oluşan, çevre aydınlatma sistemi kurulmuştur. Tüm OG-AG tesislerinin işletme, bakım, topraklama ölçümleri Bölge Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Scada alt yapısı düşünülerek trafo merkezleri arasında fiber optik kablolar döşenmiş olup, ileriki yıllarda sayaç okuma ve trafo merkezlerinin kontrolü işlemlerinin scada ile yapılması planlanmaktadır.