Önemli Duyuru

Sayın Katılımcılarımız,

 

İTOB OSB Bölge Müdürlüğü olarak 04.11.2015 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesin’den almış olduğumuz evsel atık döküm izni ile bölgemizdeki çöp konteynerlerinden evsel atıklar alınmaya başlanmış ve halihazırda Kısık Katı Atıklar Transfer İstasyonu’na dökülmektedir. Çöp konteynerlerine “20 03 01 atık kodlu evsel nitelikli katı atıklar (çöp)” atılmalıdır. Belediye döküm tesisine kabul edilmeyen atıkların (“tehlikeli atıklar”, “bahçe atıkları”, “moloz ve hafriyat atıkları” ve “endüstriyel (üretim) nitelikli tehlikesiz katı atıklar”) çöp konteynerlerine atılması yasaktır.

Bilindiği üzere evsel atıklar toplanırken tespit edilen endüstriyel üretim nitelikli tehlikesiz atıklar alınmamaktadır. Endüstriyel (üretim) nitelikli tehlikesiz atıklar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Transfer İstasyonları’ nda hem çevre kirliliğine hem de Harmandalı Düzenli Depolama Tesisine transferi sağlayan römorkların mekanik ekipmanlarında zarara neden olmaktadır. Bu tür atıkların tarafımızca transfer istasyonlarına götürülmesinden dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından uyarı yazısı ile, evsel nitelikli atıklar dışında atık kabulü yapılmayacağı aksi halde döküm iznimizin iptal edileceği ve atık kabulü yapılmayacağı bildirilmiştir (EK1).

Endüstriyel (üretim) nitelikli tehlikesiz katı atıkların çöp konteynerlerine veya yanına atılmaması konusunda azami dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu tür atıkların bölgenin herhangi başka bir yerine dökülmesi veya gömülmesi yasaktır. Gereğini rica ederiz.

Saygılarımızla,

 

Deren GÜZELIRMAK

Bölge Müdürü

 

Ekler:
EK 1: İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SANAYİ ATIKLARI UYARI YAZISI
EK 2: ATIK TANIMLARI ve ATIK YÖNETİMİ MEVZUATI BİLGİLENDİRMESİ
EK 3: ATIĞI ALINMAYACAK KONTEYNER ÖRNEKLERİ